Van de Helpdesk

Statuten accountantsvennootschap

Ik start een accountantskantoor en wil dit doen via een besloten vennootschap (bv). Aan welke eisen moeten de statuten van een dergelijke vennootschap voldoen?

Categorie: wet- en regelgeving
Onderwerp: statuten bij oprichting vennootschap ten behoeve van accountantskantoor
Regelgeving: VGC, NVAK assurance en NVAK aan assurance verwante opdrachten

Vraag

Ik start een accountantskantoor en wil dit doen via een besloten vennootschap (bv). Aan welke eisen moeten de statuten van een dergelijke vennootschap voldoen?

Antwoord

In het verleden werden er vanuit de GBR en de GBAA kwaliteitseisen gesteld aan de statuten van een accountantsvennootschap. Het Koninklijk NIVRA en de NOvAA hadden hiervoor modelstatuten ontwikkeld en ter beschikking gesteld.

Sinds de inwerkingtreding van de VGC is echter niet meer zozeer van belang wat in de statuten is geregeld, maar gaat het om de feitelijke situatie. De statuten dienen passend te zijn voor de beroepsuitoefening, maar hoeven niet aan speciale eisen te voldoen.

Wel zal de feitelijke situatie moeten voldoen aan de eisen van de VGC en van de Nadere Voorschriften Accountantskantoren. Dit geldt met name voor accountantskantoren die assurance-opdrachten uitvoeren.

Voor kantoren die alleen samenstelopdrachten en administratieve dienstverlening uitvoeren zijn in de NVAK aav geen eisen betreffende zeggenschap opgenomen. Vrijwel iedereen kan dus eigenaar en/of directeur zijn van zo'n accountantskantoor. Overigens mag de term ‘accountantskantoor' alleen worden gebruikt als tenminste één accountant in dienst is bij of verbonden is aan dat kantoor. Deze accountant dient er wel zorg voor te dragen dat het kantoor aan de NVAK aav voldoet.

De VGC geeft in artikel B1-291.1 aan dat zodra een accountantskantoor assurance-opdrachten uitvoert, de meerderheid van de dagelijkse beleidsbepalers AA of RA moet zijn. Uitzondering is de situatie wanneer twee personen het dagelijks beleid bepalen, dan moet één van hen AA of RA zijn.

Daarnaast eist de NVAK ass in artikel 33 dat de meerderheid van de stemrechten in een accountantskantoor wordt gehouden door RA's, AA's etc. Het betreft hier niet alleen het stemrecht over accountancy technische zaken, maar het algeheel stemrecht.

Van de Helpdesk

Accountant.nl behandelt in de rubriek Van de Helpdesk vaktechnische vragen. Een deel van de vragen kwam binnen bij de digitale helpdesk van de NBA en is beantwoord door de NBA Helpdesk zelf. Andere vragen zijn aangeleverd en beantwoord door Auxilium, in samenspraak met de NBA Helpdesk.

Heeft u een vraag op vaktechnisch gebied? Meld deze bij de Helpdesk.

 

Gerelateerd

reacties

Reageren op een artikel kan tot drie maanden na plaatsing. Reageren op dit artikel is daarom niet meer mogelijk.

Aanmelden nieuwsbrief

Ontvang elke werkdag (maandag t/m vrijdag) de laatste nieuwsberichten, opinies en artikelen in uw mailbox.

Bent u NBA-lid? Dan kunt u zich ook aanmelden via uw ledenprofiel op MijnNBA.nl.