Van de Helpdesk

Permanente educatie

Wat is in het kader van de Nadere voorschriften permanente educatie (NVPE) het verschil tussen vaktechnische research, zelfstudie en training on the job-activiteiten?

Categorie: permanente educatie
Onderwerp: verschil vaktechnische research, zelfstudie en training on the job-activiteiten in het kader van de PE-regelgeving voor RA's en AA's
Regelgeving: artikel 4 en 5 van de NVPE voor RA en AA, de Uitleg bij de NVPE voor de RA en de Toelichting NVPE voor de AA

Vraag 1

Wat is in het kader van de Nadere voorschriften permanente educatie (NVPE) het verschil tussen vaktechnische research, zelfstudie en training on the job-activiteiten?

Antwoord 1

  • Vaktechnische research: Vaktechnisch onderzoek, dat niet is verricht in opdracht van (een) externe(n) of interne derde(n) en dat leidt tot een vastlegging in bijvoorbeeld een memorandum dat door anderen kan worden geraadpleegd. Valt onder gestructureerde PE-activiteiten en kan kwalificeren voor alle leden met een PE-verplichting.
  • Zelfstudie: Het kennisnemen van informatie uit vakliteratuur en tijdschriften in het voor de accountant relevante vakgebied. Ook het doornemen van artikelen uit vakbladen kan kwalificeren als PE-activiteit, mits het past binnen de algemene definitie van permanente educatie. Valt onder minder gestructureerde PE-activiteiten en kan alléén voor de accountant in business kwalificeren.
  • Training on the job-activiteiten: PE-activiteiten waarbij sprake is van het in de praktijk of met behulp van persoonlijke bijscholing bevorderen van de deskundigheid van de accountant in het voor hem relevante vakgebied. Bijvoorbeeld: bespreking met een fiscaal specialist die uitleg over een fiscaal probleem geeft, of met een IT-specialist over IT-oplossingen en softwaretoepassingen. Vallen onder de minder gestructureerde PE-activiteiten en kunnen alléén voor de accountant in business kwalificeren, met nadruk NIET voor de openbaar, de intern en de overheidsaccountant.

Algemeen: activiteiten kunnen alleen als permanente educatie kwalificeren als deze voor de accountant bijdragen aan het onderhouden en vergroten van de kennis op zijn vakgebied.

Vraag 2

Kunnen vaktechnische research en zelfstudie en/of training on the job-activiteiten voor alle PE-plichtige leden meetellen in het kader van de PE-verplichting?

Antwoord 2

  • Vaktechnische research: Kan voor alle leden, maar alléén als de verrichte activiteit aan de omschrijving van vaktechnische research voldoet én in het voor de accountant relevante vakgebied ligt. Per driejaarscyclus kan vaktechnische research, tezamen met het deelnemen aan ledenbijeenkomsten met een vaktechnisch karakter en het uitvoeren van kwaliteitstoetsingen (dit laatste alleen voor RA's), voor maximaal dertig PE-punten meetellen.
  • Zelfstudie en/of training on the job-activiteiten: Kunnen alléén voor de accountant in business kwalificeren, tot een maximum van zestig PE-punten per driejaarscyclus. Voor de openbaar, de intern en de overheidsaccountant NOOIT, ook niet onder vaktechnische research te scharen!

Van de Helpdesk

Accountant.nl behandelt in de rubriek Van de Helpdesk vaktechnische vragen. Een deel van de vragen kwam binnen bij de digitale helpdesk van de NBA en is beantwoord door de NBA Helpdesk zelf. Andere vragen zijn aangeleverd en beantwoord door Auxilium, in samenspraak met de NBA Helpdesk.

Heeft u een vraag op vaktechnisch gebied? Meld deze bij de Helpdesk.

Gerelateerd

reacties

Reageren op een artikel kan tot drie maanden na plaatsing. Reageren op dit artikel is daarom niet meer mogelijk.

Aanmelden nieuwsbrief

Ontvang elke werkdag (maandag t/m vrijdag) de laatste nieuwsberichten, opinies en artikelen in uw mailbox.

Bent u NBA-lid? Dan kunt u zich ook aanmelden via uw ledenprofiel op MijnNBA.nl.