Verklaring publicatieplicht vergeten
Dat een accountant, die beheerswerkzaamheden verricht voor een coöperatieve vereniging, vergeet een verklaring bij de Kamer van Koophandel te deponeren dat de vereniging geen ondernemingsactiviteiten ontplooit en geen winst beoogt, is zo'n geringe overtreding dat een maatregel niet nodig is.
Accountantskamer
- Zaaknummers:
- 10/1982 Wtra AK
- Datum uitspraak:
- 09 december 2011
- Oordeel:
- deels gegrond
- Maatregel:
- geen
- Status:
- definitief
- Vindplaats:
- ECLI:NL:TACAKN:2011:YH0214
Lex van Almelo
Belangrijkste feiten
Een registeraccountant is extern bestuurder van een vereniging van eigenaren van appartementen en verricht via een bv beheerswerkzaamheden voor deze vereniging. De appartementseigenaren zijn door middel van een coöperatieve vereniging samen eigenaar van het nabijgelegen zwembad. Ook voor deze vereniging verricht de accountant beheerswerkzaamheden. De accountant/bestuurder krijgt hiervoor een vast bedrag. Voor meerwerk moet hij een factuur indienen, die moet worden goedgekeurd.
In september 2009 stelt de algemene ledenvergadering van de vereniging onder meer vast dat sommige kosten hoger zijn uitgevallen en het honorarium voor de accountant/bestuurder ook. De kascommissie krijgt de opdracht een nader onderzoek in te stellen. Als een lid van de kascommissie de accountant/bestuurder om nadere informatie vraagt, probeert de accountant vergeefs een afspraak te maken. Het kascommissielid herhaalt zijn verzoek om informatie.
Enkele maanden later uit het lid zijn twijfels over de getrouwheid van de jaarrekening 2008-2009. Hij vraagt de accountant en het bestuur van de eigenarenvereniging respectievelijk zwembadvereniging om eenmalig een onafhankelijke accountant in te schakelen. De accountant/bestuurder laat weten dat de besturen het verzoek afwijzen.
Tijdens de algemene ledenvergadering in september 2010 deelt de kascommissaris zijn verslag van bevindingen uit. Twee maanden later komt hij met een nieuw rapport ten behoeve van een extra ledenvergadering. Op die vergadering keuren de leden de jaarrekening 2009-2010 goed en verlenen de accountant/bestuurder décharge. Kennelijk kan de kascommissaris zijn verlies niet verkroppen. Hij dient een klacht in bij de Accountantskamer.
Klacht
De accountant heeft:
- zijn belangen zo zeer verstrengeld door zijn diensten te verlenen aan zowel de eigenarenvereniging als de zwembadvereniging dat er feitelijk sprake is van zelftoetsing;
- slecht gepresteerd voor wat betreft de jaarstukken 2008 -2009 en 2009 -2010 en zich afkeurenswaardig gedragen als bestuurder door niet de gevraagde informatie te verstrekken aan de kascommissie, die bovendien haar werk moest doen zonder dat de jaarrekening 2008-2009 beschikbaar was. Afkeurenswaardig is ook de weigering een onafhankelijk accountant in te schakelen;
- de jaarstukken 2008 -2009 van de zwembadvereniging niet tijdig gedeponeerd en de mutaties in de besturen van beide verenigingen niet geregistreerd bij de Kamer van Koophandel (wat volgens de klager een economisch delict is).
Oordeel
De eerste twee onderdelen van de klacht zijn ongegrond.
De Accountantskamer stelt eerst vast dat de accountant in deze kwestie moet worden aangemerkt als accountant in business.
Van belangenverstrengeling is geen sprake. De functiescheiding is gewaarborgd en de bevoegdheden van de accountant zijn beperkt. De afspraken bij de coöperatieve zwembadvereniging voldoen aan het Burgerlijk Wetboek. "Ook vanuit die optiek bezien bestaat er geen reden om meer of hogere eisen te stellen aan de door de accountant te treffen waarborg." Kortom: de waarborgen zijn voldoende en de klacht over tegengestelde belangen en zelftoetsing ongegrond.
Dat geldt ook voor de klacht dat de accountant/bestuurder heeft ondergepresteerd. De klager heeft dit niet aannemelijk gemaakt.
Het verwijt dat de mutaties in de besturen niet zijn geregistreerd in het Handelsregister treft geen doel. De vertraging is namelijk te wijten aan het gebrek aan medewerking van de desbetreffende bestuurders. Dat de accountant geen jaarrekening heeft gedeponeerd, is niet erg, omdat de coöperatieve vereniging geen ondernemingsactiviteiten ontplooit en geen winst beoogt en daarom niet publicatieplichtig is. Als de accountant tenminste een verklaring heeft gedeponeerd 'ten kantore van het handelsregister'. De accountant heeft dit nagelaten, zodat de klacht op dit punt gegrond is.
Maatregel
De Accountantskamer vindt de overtreding van onvoldoende gewicht om een maatregel op te leggen.