Opinie

Even iets heel anders

Even iets anders. We zijn allemaal gewend aan het feit dat we dingen dierlijke namen geven.

De fiets is het 'stalen ros', van een trein maken we het 'ijzeren paard' en de auto wordt aangeduid als de 'heilige koe'. Misschien kunnen we dit zolonmorfisme noemen - de dierlijke gedaante aannemend - in het verlengde van antropomorfisme - de menselijke gedaante aannemend.

Voorbeelden van antropomorfisme zijn onder andere: Angry Birds, M&Ms en robots. Robots zijn exemplarisch voor dingen die een menselijke gedaante aannemen. Maar ook computers worden al geantropomorfiseerd sinds ze uitgevonden zijn. Het RAM wordt vergeleken met ons kortetermijngeheugen en het ROM met ons langetermijngeheugen.

Sinds enige tijd is er een omgekeerde beweging gaande. De mens wordt nu vergeleken met de computer en krijgt machine-achtige kwaliteit toegedicht.

Men begint 'binair' te denken, Snapchat wordt vergeleken met ons vermogen om de waargenomen werkelijkheid te observeren, te filteren en weer te vergeten, we doen even 'control, alt, delete' als we op nieuw beginnen en als we kort slapen, is dat hetzelfde als het opladen van een iPOD of Blackberry: vlug resultaat maar al snel weer leeg. De machine gedaante aannemend - michanimorfisme als het ware.

Nu zou ik graag eens uw mening horen over wat er in onze controlepraktijk te morferen valt (er is helaas geen oud-Grieks woord voor controle, wat niemand zal verbazen). Uw reacties zijn hieronder van harte welkom. Het beste 'morfisme' krijgt een prijs.

Om u op gang te helpen, denk aan de woorden: vinken, beancounter, raam- en deurkant, Antillenrondje. En wat zouden de morfismes zijn voor opzet en werking, professional judgment, zodanig inzicht, vertrouwen en vastgoedaffaire?

Wat vindt u van deze opinie?

Reageer Spelregels debat

Jeroen Bulk RA is is parttime financieel directeur bij diverse bedrijven in het mkb.

8 reacties

Arnout van Kempen

Beste Jeroen, ik ben benieuwd :) mijn adres is arnout punt van punt kempen AT fplc punt nl

Jeroen Bulk

Arnout heeft overduidelijk gewonnen. Geef me je email adres en ik stuur de prijs op. Voor de rest als troostprijs mijn roman Spazialismo op de volgende link http://www.tetoa.nl/index.php?id=inc/teksten

jeroen bulk

Heerlijk, ga zo door. Een beetje luchtigheid in deze bange tijden!

Wim Nusselder

17/7/14 http://www.accountant.nl/Accountant/Opinie/Meningen/Even+iets+heel+anders.aspx AT:Arnout: Google Translate geeft je helemaal gelijk. AT:Jerone: Ik dacht dus aan leverage (in partnermodel): intensieve menshouderij AT:Jurgen: vinken: twitteren (je werk samenvatten in onmogelijk weinig tekst)?

Jurgen van der Vlugt

Probleem is dat voor machinamorfirsmen een diepgaande kennis van IT nodig is... Want wie ziet vinken als touch'en..? Administreren is in Starreveld's model niet meer dan event loggen. Consolideren: mergen of db union? Of blijft de 'controle' bij budgetgebrek nauwelijks meer dan pingen? Is een winstwaarschuwing een negint? Etc. Al zien sommige accountants zich wel als TMNT. Als de verdienmodellen ter discussie staan, kan in ieder geval de Nederlandse (?) taal nog flink worden verrijkt ;-|

Arnout van Kempen

Het beste dat ik er van kan maken is e??????, dus dan krijg je zoiets als een elegchoumorfme? Lijkt me in ieder geval beter dan verbindingen met slavendrijven. Maar goed, ik maak liever aanspraak op de prijs, dus: opzet en werking: ontwerp- en metselwerk professional judgement: doktertje spelen vertrouwen: My Little Pony-gevoel vastgoed/Enron/Ahold/andere affaire: ons eigen Tenerife (denk: KLM / PanAm) en nog wat andere opties: de verstandige leek: Paulus de Boskabouter de kritische commentaar-leveraar: Eucalypta of Oehoeboeroe (afhankelijk van hoe positief je er over denkt) maatschappelijk verkeer: de smurfen (iedereen kent ze, maar ze bestaan niet) verwachtingskloof: de Grote Schaamlap axiomatisch voorbehoud: de Kleine Schaamlap

S.F. Bruinsma

amorf -> amorferen ?

Wim Nusselder

Beste Jeroen, Natuurlijk is er wel een oud-Grieks woord voor controle! Ik heb geen klassieke talen geleerd, maar ze hadden ongetwijfeld een woord voor slavendrijven en ‘meesterschap’ over je slaven. Het grondwoord voor economie, ‘oikonomia’ of zo, huishouden of huishoudkunde, komt (in een slavenmaatschappij) vast ook in die richting. Gelukkig zijn de moderne Grieken heel anders... Maar of dat voor accountants ook geldt...?

Reageren op een artikel kan tot drie maanden na plaatsing. Reageren op dit artikel is daarom niet meer mogelijk.

Aanmelden nieuwsbrief

Ontvang elke werkdag (maandag t/m vrijdag) de laatste nieuwsberichten, opinies en artikelen in uw mailbox.

Bent u NBA-lid? Dan kunt u zich ook aanmelden via uw ledenprofiel op MijnNBA.nl.