Opinie

De echte weeffout in accountancy

In zijn blauwdruk voor de toekomst van de accountancy stelt Marcel Pheijffer voor om opdrachtgevers te laten betalen voor accountantscontrole als ze ergens (aanvullende) zekerheid over willen hebben. De grootste weeffout in de accountancy, betaling door de gecontroleerde, zou daardoor volgens hem opgelost zijn.

Accountants blijken in zijn ogen namelijk wel ineens heel kundig als het bijvoorbeeld om een gericht due dilligence-onderzoek gaat. Die kwaliteit zou dan standaard voor de controle, uit te voeren in opdracht van een belanghebbende, kunnen worden. Nog afgezien van problemen in de praktijk, die in enkele reacties al naar voren kwamen, zie ik de kern van de problematiek rond het controlevak, die er overigens zeker is, toch anders.

Mijn stelling: het zit hem er niet in of een accountant scherp genoeg wil schieten, maar in de hoeveelheid ammunitie die hem ter beschikking staat. Een partner van een groter kantoor en eindverantwoordelijk voor een controle, zou toch wel gek zijn om een baan van een half miljoen euro per jaar op het spel te zetten omdat een klant zo graag iets wil. Deze mannen zitten gebonden in een gouden kooi en doen precies wat er gevraagd wordt vanuit hun vak en hun organisatie.

Natuurlijk spelen wel de bekende onafhankelijkheidsproblemen. Zolang een controlepartner de portemonnee deelt met collega's die grote adviesklussen bij zijn controleklanten wegzetten, die hij zelf ook nog eens voor een te lage fee moet controleren, gaat er wat fout. Maar dit zijn de problemen waaraan werd en wordt gewerkt, in de sector en daarbuiten.

Mijn ervaring is dat klanten altijd de hun welgevallige grenzen opzoeken binnen de regelgeving. En al stuur je accountants naar honderd cursussen ethiek (de huidige trend), klanten zullen altijd weer dergelijke dilemma's veroorzaken. Dit is in het vak van alle tijden en raakt overwegend de presentatie in de jaarrekening.

Het enige drukmiddel van de accountant is steeds: 'Het staat in de regels, en anders kan ik echt geen goedkeurende verklaring bij de jaarrekening geven.' En dat willen de klanten toch wel graag, gelukkig!

Het probleem is dat die goedkeurende verklaring geen enkele waarborg blijkt voor 'onverwachte' ontwikkelingen, ten opzichte van het logischerwijs te verwachten beeld uit de meest recente goedgekeurde jaarrekening. En zo'n waarborg  wil de gebruiker - het maatschappelijk verkeer.

Daar zit volgens mij de echte weeffout in het vak. Natuurlijk pikt een accountant niet alleen bij een due dilligence allerlei waarschuwingssignalen op. In COS 300-400 is uitvoerig beschreven wat een accountant allemaal moet doen om mogelijke risico's in beeld te krijgen. Maar hij kan er nauwelijks wat mee in het kader van zijn controleopdracht van de jaarrekening. Daarin behoeven geen indicaties te worden weergegeven van risico's en hij moet deze daarom, afwegend dat het onzeker is of (en in welke mate) de risico's zodanig gaan spelen dat ze nu al effect op de jaarrekening hebben, bijna altijd toch goedkeuren.

Daarnaast speelt nog het probleem van de self-fulfilling prophecy als de accountant ten onrechte te vroeg harde signalen afgeeft. Met het risico van enorme claims.

Momenteel liggen er voorstellen om de signalen te bespreken met de raad van commissarissen, om dan vanuit dat gremium een opdracht tot nader onderzoek te bewerkstelligen. Het grootste bezwaar daartegen is dat er geen gestructureerde controleaanpak en bijbehorende rapportage aan ten grondslag ligt. Wanneer heeft wie wat fout gedaan als er toch iets ‘onverwachts' gebeurt?

Want, kan men zich afvragen, komen die 'onverwachte ontwikkelingen' dan helemaal niet in de jaarrekening tot uitdrukking? Uiteindelijk waarschijnlijk wel, maar alleen (veel) te laat! Een accountant staat daarom inmiddels voor iemand die alleen maar achteruit kijkt. En daar heeft de maatschappij alleen maar wat aan voor de geschiedschrijving - en de claims natuurlijk.

Ik zie daarom een toekomst voor het controlevak waarbij de accountant niet alleen iets zegt over de jaarrekening zoals die voorligt, maar ook over die business risks die hij in het kader van de jaarrekeningcontrole is tegengekomen. Het object van de accountantscontrole verschuift dan naar de mate van risicobeheersing. Dit afgegrensd door: ‘in het kader van de jaarrekeningcontrole'.

Vanwege de controleregels (COS) moet hij er toch al naar kijken, maar zoek er dan ook een verplichte, wettelijk ingekaderde, rapportagevorm bij. Allerlei ontwikkelingen en omstandigheden die op den duur, zonder bijsturing, het beeld dat de jaarrekening nu geeft ingrijpend zullen veranderen, kunnen dan zo geobjectiveerd mogelijk worden opgesomd.

Wat mij betreft nog zonder een waardeoordeel, maar wel als een red flag voor mogelijk onraad, ter nadere interpretatie door de gebruikers van de jaarrekening. Doordat je de accountant volgens een verplicht kader laat rapporteren, voorkom je ook de self-fulfilling prophecy in sterke mate.

Vele beroepsgenoten zullen opmerken dat ze dergelijke zaken toch al in de (sector) managementletter opnemen. Echter, dergelijke rapportages hebben geen vaste structuur,  er is willekeur omtrent de onderwerpen. En nog veel erger: de accountant kan de regelgeving niet als stok achter de deur hanteren!

Wat vindt u van deze opinie?

Reageer Spelregels debat

Jan de Rooy RA (1954) is zelfstandig adviseur en commissaris bij diverse ondernemingen en instellingen.

6 reacties

Jan de Rooy

Helemaal eens met de suggestie van een brede maatschappelijke discussie over dit onderwerp. Essentieel voor het overleven van het controlevak! Maar wie pakt het op?

Jurgen

Verwijzend naar de scheepvaart; de ontwikkelingen in het accountantberoep lijken niet te gaan van 2 naar 7 (of was het 7,1? Is dat erger dan 7,05?) of zo maar op de drie typische snelheden Slow, Very Slow en Dead Slow. Jan, dat er altijd onverwachte dingen kunnen gebeuren: Volledig eens. Maar wie betaalt, bepaalt. Als beleggers iets anders willen dan de achteruitkijkspiegel, dan moet dat worden geleverd anders is sprake van oplichting. Dus laten we de investeerders eens vragen wat die willen ...? En tsja, de wettelijke verplichting. Als de investeerders een goedkeurende jaarrekening vereisen (als verslag over het gevoerde *beleid* en ja dan 'moeten' de kwartaalcijfers weleens minder rooskleurig kunnen zijn; cijfers zijn dan sowieso minder relevant dan ze nu worden gemaakt...!), dan zou de wettelijke verplichting niet nodig zijn, toch ...? Maar omdat het moet, laten de investeerders maar toe dat er zo veel budget aan wordt verspijkerd, voor weinig werkelijke waarde. Als investeerders echt willen weten hoe goed het gaat, gaan ze wel naar een rating agency. Afgezien van de kwaliteit-qoud-non die in kleinere kring al decennia bekend was, kijken ze wel naar vanalles en nog wat, cijfers en anderszins (beleid (sic), execution capabilities van de Board, etc.etc.), waar veel beperkter of helemaal geen accountant aan te pas komt... Willen accountant relevant blijven, dan zullen ze wel iets over de toekomst van de beoordeelde moeten vinden. Inderdaad, in zekere mate, onzekerheid is een fundamenteel kenmerk van de toekomst. Maar dan wel met de 'ballen' (M/V) om er niet zó veel disclaimers omheen te zetten dat er niks wordt gezegd. Waarom luistert de wereld wel (overenthousiast; always second-guess your advisor!) naar McKinsey maar worden accountants nog steeds niet gehoord als adviseurs, ondanks de decennia frustratie daarover ..? Anyway, tijd voor een tweet-up (voortzetting van een Brede Maatschappelijke Discussie met andere middelen) hierover, wellicht ..?

Willem D. Okkerse MBA

Jan, Heel correct en heel toepasselijk Namelijk : Zolang de ontwikkeing is 6 naar 1= perfect ontwikkeling van 1 naar 7= desastreus van 2 naar 5 = nader onderzoek van 7 naar 9 of 10 : alles hens aan dek Het is bijna het (eenvoudige) snehlheidsbeginsel op schepen ....

Jan de Rooy

Dank voor jouw reactie Jurgen. Ik ben het eens met jouw opmerking over de behoefte aan versnelling. Ik denk echter dat je te ver gaat als je de wensen (het vooruitkijken en daarmee speculeren) van beleggers de ultieme doelstelling van accountantscontrole laat zijn. Het probleem zit hem volgens mij juist in het oprekken van de grens van waar een accountant nog voor staat als hij iets verklaart. Er zijn altijd onverwachte zaken die kunnen spelen, met mogelijk grote invloed op een organisatie. Geen weldenkend mens zal de accountant daar op aanspreken. De afbakening daarvan met onverwachte ontwikkelingen die nooit 'onverwacht' hadden mogen zijn, was de achtergrond van mijn voorstel tot aanvullingen op ons verklaringenstelsel. Het lijkt me juist een uitdaging om hier een werkbare modus voor te vinden! Iets dergelijks geldt ook voor de opmerkingen van Willem. Prima als je denkt een methode te hebben om de bandbreedte van de 'normale' ontwikkeling van jaarrekeningen te kunnen voorspellen. Maar waar ligt de grens tussen wat nog 'normaal' is en dus verwijtbaar als het niet gesignaleerd wordt en overige oorzaken. Volgens mij moet daar een logische afgrenzing voor mogelijk zijn. Een uitdaging voor ons allen lijkt me!

Jurgen van der Vlugt

Misschien is het niet een weeffout, maar een achterblijvende vernieuwing. Ooit draaide de wereld langzaam genoeg om de jaarrekening of liever het jaarverslag (...) zinvol te maken; wijzigingen in en om de organisatie gingen zo langzaam dat resultaten qua beheersing (!) uit het verleden wél aannemelijkerwijs een garantie waren voor de nabije toekomst. Althans, de toekomst binnen de beleggingshorizon van terzake betrokkenen. Het algemeen publiek deed niets met aandelen en hoefde dus niet te weten wat een accountant doet, of oordeelt. Inmiddels zit jan en alleman als belegger op een tropisch eiland op z'n (haar?) iPad te day traden, en wil dus 'alleen maar' informatie die relevant is voor zekerheid inzake de continuïteit van de belegging/speculatie, oftewel de entiteit waarin is belegd. Het economisch klimaat wisselt van week tot week (niet meer, niet minder, schat ik) en dus willen 'investeerders' bijpassend snel bedrijfscijfers. De goedkeuring van de jaarrekening komt gewoon vele máánden te laat. Dus Accountancy zal van de achteruitkijkspiegel veel meer toe moeten naar forward looking statements... Hoe 'eng' dat ook is. De accountant blijft onverkort de agent van de belegger en dient in diens informatiebehoefte te voorzien; niet meer maar zeker niet minder. Wat die roept, draait de accountant; óf het 'maatschappelijk verkeer' dat in deze tijden van individualisering niet meer bestaat, is de klant en dan gaan we naar gecentraliseerde opdrachttoewijzing en dergelijke om allerlei redenen ongewenste situaties. De duivel of Beëlzebub. En qua aansprakelijkheid: Waarvoor zijn al die partners anders zo verschrikkelijk duur verzekerd ...!? Niet én de klant een poot uitdraaien voor de verzekering (in de tarieven verwerkt) én hard wegrennen van alles wat een ferme mening en dus aansprakelijkheid betreft...

Willem D. Okkerse MBA

Citaat : Het probleem is dat die goedkeurende verklaring geen enkele waarborg blijkt voor 'onverwachte' ontwikkelingen, ten opzichte van het logischerwijs te verwachten beeld uit de meest recente goedgekeurde jaarrekening. En zo'n waarborg wil de gebruiker - het maatschappelijk verkeer. Antw. Het is of het EEN of het ANDER. Er is wel een waarborg of er is geen waarborg. Een beetje zwanger bestaat niet. Citaat : Daarnaast speelt nog het probleem van de self-fulfilling prophecy als de accountant ten onrechte te vroeg harde signalen afgeeft. Met het risico van enorme claims. Antw. Waarom zou de accountant die harde signalen moeten afgeven ?? Er zijn ook alternatieve mogelijkheden niet waar.... Citaat : Momenteel liggen er voorstellen om de signalen te bespreken met de raad van commissarissen, om dan vanuit dat gremium een opdracht tot nader onderzoek te bewerkstelligen. Het grootste bezwaar daartegen is dat er geen gestructureerde controleaanpak en bijbehorende rapportage aan ten grondslag ligt. Wanneer heeft wie wat fout gedaan als er toch iets ‘onverwachts' gebeurt? Antw. Opdrachten tot nader onderzoek hebben pas zin als er een noodsignaal ligt. B.v. een OK-Klasse 8, 9 of 10 of een harde daling van Klasse 3 naar 6 of 7. Dat signaal is volledig gestructureerd en het onverwachte is verwachtbaar geworden. Citaat : Want, kan men zich afvragen, komen die 'onverwachte ontwikkelingen' dan helemaal niet in de jaarrekening tot uitdrukking? Antw. Dat hoeft niet meer omdat ruimte tot herstel wordt gecreëerd en vanuit het noodsignaal een gremium op RvC niveau wordt gecreëerd.

Reageren op een artikel kan tot drie maanden na plaatsing. Reageren op dit artikel is daarom niet meer mogelijk.

Aanmelden nieuwsbrief

Ontvang elke werkdag (maandag t/m vrijdag) de laatste nieuwsberichten, opinies en artikelen in uw mailbox.

Bent u NBA-lid? Dan kunt u zich ook aanmelden via uw ledenprofiel op MijnNBA.nl.