Persoonlijke doelstellingen
De laatste week van juni was bijzonder omdat we onze eerste collectieve management letter (CML) uitbrachten, ik contact had met de AFM over hun eerste bevindingen inzake de controles 2008, op vakantie "moest" en mijn partnerverslag nog niet af had. Dus schrijf ik deze column vanuit een zonnig en warm Frankrijk.
Onze eerste CML is toch nog een hele toer geworden, ondanks een prima voorbereiding. Dilemma was hoe ervoor te zorgen dat onze signalen enerzijds niet als te vaag worden afgedaan en anderzijds dat we een sector, die deze signalen actief opgepakt heeft, niet onnodig beschadigen. In ieder geval kan ik u meedelen dat de twee journalisten die mij interviewden spraken van "snoeiharde boodschappen". Nu heb ik niet het gevoel dat deze CML het taalgebruik van dat van de gemiddelde management letter overstijgt, dus dat accountants niet duidelijk zijn wordt hiermee weersproken. We hebben de reacties van het Verbond van Verzekeraars en De Nederlandse Bank in de CML opgenomen. De pers was hier overigens kritisch over, getuige het redactioneel commentaar van het FD van 5 juli jl.
Tijdens het contact met de AFM werden de eerste voorlopige bevindingen betreffende de controles 2008 besproken. Conclusie: we zijn er nog lang niet. Interessant was de mogelijke rode draad die door deze eerste voorlopige bevindingen van de AFM loopt en wat kan het NIVRA er aan doen om het gedrag van individuele beroepsbeoefenaren te beïnvloeden? Twee zaken stonden bovenaan: tone at the top en professionele scepsis, belangrijke zaken waar ik al in eerdere columns over schreef. Maar wat de toezichthouder en de beroepsorganisatie ook doen, dat gedrag blijft uiteindelijk de verantwoordelijkheid van de individuele beroepsbeoefenaar, in welke hoedanigheid dan ook. Uw verantwoordelijkheid dus.
Deze week moet mijn partnerverslag af in het kader van mijn jaarlijkse beoordeling. Ik weet niet hoe het beoordelingsproces bij u werkt, maar bij PwC word je geacht een korte self assessment te schrijven met een terugblik op het afgelopen jaar, in hoeverre je de eigen doelstellingen hebt behaald en het formuleren van persoonlijke doelstellingen voor het nieuwe boekjaar. Dus terug- en vooruitkijken. Nadenken over wat je zelf anders kunt doen in de dagelijkse praktijk, zoals het goede voorbeeld geven aan jonge professionals, ze meenemen in de dilemma's rondom onze kernwaarden die voor elke accountant gelden: integriteit, objectiviteit, deskundigheid en professionaliteit, uitmondend in een rechte rug. En professionele scepsis ook echt in praktijk brengen en er niet alleen een column over schrijven.
In dat kader heb ik een verzoek aan u allen. Gebruik een deel van de tijd tijdens de vakantie om te reflecteren op wat u vanaf september op deze cruciale punten zelf gaat veranderen en welke persoonlijke doelstellingen u uzelf daarvoor gaat stellen.
Want als wij vinden dat het accountantsberoep moet leren van het verleden, dan moeten wij bereid zijn om zelf ons gedrag aan te passen. Dus niet de verantwoordelijkheid leggen bij hen die ons aansturen, maar zelf elke dag bewust bezig zijn met onze kernwaarden en desnoods elke ochtend even nadenken over ‘wat ik vandaag anders ga doen'.
Ik wens u allen een welverdiende vakantie!