Nieuws

PwC in China ziet tientallen partners vertrekken na werkverbod

Tientallen partners van PwC in China zijn de afgelopen maanden vertrokken naar andere kantoren. Dat heeft alles te maken met een tijdelijk verbod voor PwC om werkzaamheden uit te voeren, als straf voor de rol van het kantoor bij de ondergang van de Chinese vastgoedontwikkelaar Evergrande.

De Chinese memberfirm van PwC heeft de afgelopen maanden aan het Chinese ministerie van Financiën doorgegeven dat 66 accountants niet langer als partner van het kantoor in de database van het ministerie moeten worden vermeld. Dat betekent een teruggang van twintig procent in het aantal equity partners van PwC in China, aldus de Britse zakenkrant Financial Times.  

Werkverbod

Volgens de FT heeft de terugloop van het aantal PwC-partners alles te maken met een eerder verbod van zes maanden op het uitvoeren van (accountants)werkzaamheden, dat de Chinese regering aan het kantoor oplegde samen met een boete van circa zestig miljoen dollar.

Reden daarvoor was het "verbergen of zelfs goedpraten" van grootschalige fraude tijdens de controles van vastgoedreus Evergrande. Het verbod loopt volgens eerdere berichten nog tot maart van dit jaar.

Overstap naar concurrenten

Een woordvoerder van PwC China wil tegenover de FT niet meer kwijt dan dat het kantoor zijn activiteiten de afgelopen tijd "heeft hervormd" en dat sommige partners gedurende dat proces "met pensioen" zijn gegaan. Maar uit informatie van andere kantoren blijkt dat diverse oud-PwC-partners zijn overgestapt naar concurrenten, zoals EY en RSM.

PwC heeft door de Evergrande-affaire verschillende staatsbedrijven en financiële instellingen als klant verloren. En zonder klanten kunnen velen hun positie als partner niet behouden, meent een hoogleraar accountancy uit Hong Kong tegenover de krant.

PwC moet in China zijn uiterste best doen om bestaande klanten, zoals de bekende internetbedrijven Alibaba en Tencent, aan zich te blijven binden, aldus de FT. PwC China was in 2022 nog het grootste accountantskantoor van het land, met een omzet van omgerekend ruim één miljard dollar.

Gerelateerd

Aanmelden nieuwsbrief

Ontvang elke werkdag (maandag t/m vrijdag) de laatste nieuwsberichten, opinies en artikelen in uw mailbox.

Bent u NBA-lid? Dan kunt u zich ook aanmelden via uw ledenprofiel op MijnNBA.nl.