Nieuws

Meldingen ongebruikelijke transacties opnieuw flink toegenomen

De Financial Intelligence Unit Nederland (FIU-Nederland) heeft in 2015 ruim 312.000 meldingen van ongebruikelijke transacties ontvangen. Daarmee is het aantal meldingen van ongebruikelijke transacties opnieuw aanzienlijk toegenomen. Accountants meldden 956 transacties, flink minder dan in 2014.

Dat staat in het jaarverslag over 2015 van de organisatie, waar instellingen zoals banken, handelaren, casino’s, makelaars en vrije beroepsbeoefenaren transacties moeten melden die voldoen aan bepaalde voorwaarden of waarbij het vermoeden bestaat dat deze verband kunnen houden met witwassen of de financiering van terrorisme.

FIU-Nederland ontving in 2015 35.000 meer transacties dan een jaar eerder. Het grotere aantal meldingen kan volgens FIU-Nederland duiden op een toegenomen bewustzijn en alertheid bij meldplichtige instellingen.

40.959 Verdachte transacties, bijna 2 miljard euro

De FIU-Nederland analyseert en onderzoekt ontvangen meldingen van ongebruikelijke transacties en verklaart deze verdacht als daartoe aanleiding is. In 2015 heeft de FIU-Nederland 6.382 dossiers met daarin 40.959 transacties verdacht verklaard en ter beschikking gesteld aan de opsporing. Dit is opnieuw meer dan in het voorgaande jaar.

Deze verdachte transacties vertegenwoordigen een totale waarde van bijna 2 miljard euro, variërend van 100 euro tot tientallen miljoenen euro’s per transactie. De verdacht verklaarde transacties omvatten ook meldingen uit voorgaande jaren die door nieuw aan het licht gekomen feiten alsnog verdacht konden worden verklaard.

Accountants

Het aantal door accountants gemelde ongebruikelijke transacties daalde van 1330 in 2014 naar 956 in 2015. FIU-Nederland merkt op dat in 2014 een groot deel van de meldingen van de sectoren overheid, belastingadviseurs en accountants betrekking had op inkeerders. De inkeermeldingen zijn in 2015 sterk afgenomen, omdat de termijn van de inkeerregeling is verlopen.

In 2015 werden 392 door accountants gemelde transacties verdacht verklaard. In 2014 waren dat er 279. Verdachte transacties in een bepaald jaar kunnen overigens niet worden vergeleken met het aantal ongebruikelijk transacties in datzelfde jaar, omdat ongebruikelijke transacties op registratiedatum worden opgevraagd en verdachte transacties op doormelddatum, dat wil zeggen de datum dat een ongebruikelijke transactie verdacht wordt verklaard.

In 2015 verklaarde de FIU-Nederland 212 transacties verdacht die een waarde hadden van één miljoen euro of meer. Deze verdachte transacties hebben een gezamenlijke waarde van ruim 1,6 miljard euro. Het grootste deel van dit bedrag (ruim 800 miljoen euro) is gerelateerd aan transacties die zijn gemeld door accountants. Deze transacties bleken voornamelijk gerelateerd aan witwassen en fraude. Een ander groot deel (ruim 466 miljoen euro) van deze verdachte transacties is afkomstig van banken. Ook deze meldingen hielden hoofdzakelijk verband met witwassen en fraude.

Gerelateerd

Aanmelden nieuwsbrief

Ontvang elke werkdag (maandag t/m vrijdag) de laatste nieuwsberichten, opinies en artikelen in uw mailbox.

Bent u NBA-lid? Dan kunt u zich ook aanmelden via uw ledenprofiel op MijnNBA.nl.