Nieuws

'Nationale Nederlanden legt uitspraak Europese hof verkeerd uit'

De uitspraak van het Europese hof over de woekerpolis-affaire bij Nationale Nederlanden (NN) is een stuk minder positief uitgevallen voor NN dan dat de verzekeraar en veel media doen voorkomen.

Dit meldt financiële website Follow the Money. De Rechtbank Rotterdam oordeelde in november 2012 dat NN haar informatieverplichting had geschonden bij het verstrekken van beleggingsverzekeringen. NN vindt echter dat het alleen hoefde te voldoen aan de Europese richtlijn voor verzekeraars, en niet ook nog hoeft te voldoen aan zogeheten ‘open normen’, zoals redelijkheid en billijkheid.

NN claimt in een persbericht over de uitspraak van het Europese Hof dat NN alleen een aanvullende informatieplicht heeft ‘als die duidelijk en nauwkeurig in het nationale recht zijn omschreven en voorspelbaar zijn.’ Het Europese Hof stelt in de uitspraak echter het volgende:

‘Op de eerste vraag moet bijgevolg worden geantwoord dat artikel 31, lid 3, van de derde levensrichtlijn aldus moet worden uitgelegd dat het niet eraan in de weg staat dat een verzekeringnemer op grond van algemene beginselen van intern recht, zoals de in het hoofdgeding aan de orde zijnde „open en/of ongeschreven regels”, gehouden is de verzekeraar bepaalde informatie te verstrekken in aanvulling op die vermeld in bijlage II bij die richtlijn, mits – het is aan de verwijzende rechterlijke instantie om dit te verifiëren – de verlangde informatie duidelijk en nauwkeurig is en noodzakelijk voor een goed begrip door de verzekeringnemer van de wezenlijke bestanddelen van de verbintenis en zij voldoende rechtszekerheid waarborgt.’

Hieruit blijkt kortgezegd dat het Hof vindt dat de verzekeraar verplicht is om informatie te verstrekken die ‘duidelijk en nauwkeurig is en noodzakelijk voor een goed begrip door de verzekeringnemer’. Verder zegt het Hof dat het aan de nationale rechter is om te oordelen in hoeverre de informatie voldoet aan de open normen. In tegenstelling tot de interpretatie van NN zegt het Hof dus niet dat deze open normen in de nationale wetgeving omschreven moeten zijn.

Dit betekent dat de uitspraak van de Rechtbank Rotterdam waarin stond dat NN haar informatieverplichting niet is nagekomen, overeind blijft staan. NN zegt echter in een reactie tegen Follow The Money dat ze vasthoudt aan haar interpretatie van de uitspraak.

Gerelateerd

Aanmelden nieuwsbrief

Ontvang elke werkdag (maandag t/m vrijdag) de laatste nieuwsberichten, opinies en artikelen in uw mailbox.

Bent u NBA-lid? Dan kunt u zich ook aanmelden via uw ledenprofiel op MijnNBA.nl.