Nieuws

'Europese banken hebben 1.900 miljard aan ongewilde leningen'

Zes jaar na het begin van de financiële crisis hebben Europese banken nog altijd 1.900 miljard euro aan 'ongewilde' leningen, wat gelijkstaat aan ongeveer 4 procent van de Europese bankactiva.

Dit zegt PwC bij de presentatie van een rapport over de bankensector. Volgens het onderzoek van PwC zou de bankensector nog vijf jaar nodig hebben om het probleem op te lossen. De helft van de leningen bestaat uit onrendabele leningen. De andere helft betreft normale, rendabele leningen die niet meer bij de kernactiviteiten van de banken behoren of leningen waar de banken vanaf willen omdat ze niet meer passen bij de bedrijfsstrategie.

In 2014 verkochten banken 91 miljard euro aan leningen, 40 procent meer dan het jaar ervoor. PwC verwacht dat er nog eens 100 miljard euro aan ongewilde leningen verkocht zal worden in 2015. Enkele andere bevindingen uit het rapport:

  • Italiaanse banken hebben de meeste onrendabele leningen, waarvan PwC de waarde schat op ongeveer 185 miljard euro. Dit is ongeveer 15 procent van alle onrendabele leningen in Europa.
  • De verwachting is ook dat het aantal transacties van deze leningenportefeuilles in Italië en andere landen in Centraal- en Oost-Europa het hardst zal stijgen. In Italië ging het bijvoorbeeld om 8 miljard euro in 2014 terwijl PwC verwacht dat dit in 2015 meer dan 15 miljard euro zal zijn.

"Er is nog altijd veel interesse van investeerders in het verkrijgen van bankactiva nu de bankensector druk bezig is met grondige en hoognodige herstructurering. Er is veel competitie onder de talrijke investeerders met als resultaat dat prijzen in de markt omhoog gaan, waardoor het voor banken veel aantrekkelijker wordt om activa te verkopen. Ons onderzoek laat zien dat het verwachte rendement over deze activa min of meer hetzelfde is als in de afgelopen jaren, wat ons doet denken dat de potentiële cashflow van deze activa steeds meer in trek raakt."

"Met andere woorden, de potentiële voordelen van de activa worden in toenemende mate gereflecteerd in de prijs bij deze deals, vooral in de meer liquide markten zoals het Verenigd Koninkrijk, Ierland en Spanje. Deze trend is meer in het voordeel van de gevestigde investeerders in de markt, wat er waarschijnlijk toe zal leiden dat nieuwe investeerders meer zullen focussen op opkomende markten voor het opkopen van leningen, zoals bijvoorbeeld Centraal- en Oost-Europa en Italië", aldus Richard Thompson, voorzitter van de Europese Portfolio Adviesgroep bij PwC.

Het volledige rapport van PwC verschijnt binnenkort.

Gerelateerd

Aanmelden nieuwsbrief

Ontvang elke werkdag (maandag t/m vrijdag) de laatste nieuwsberichten, opinies en artikelen in uw mailbox.

Bent u NBA-lid? Dan kunt u zich ook aanmelden via uw ledenprofiel op MijnNBA.nl.