Nieuws

'Glad ijs bij continuïteitsuitspraken'

Met de plannen om in hun accountantsverklaring onder meer uitspraken te doen over de continuïteit van het bedrijf "begeven controlerend accountants zich op glad ijs", vindt Michel Kee, voorzitter IIA Nederland.

De voorzitter van het Instituut van Internal Auditors doet zegt dit in de door Mediaplanet geproduceerde, commerciële (en dus meestal aan onze aandacht ontsnappende) bijlage bij het Financieele Dagblad van gisteren.

De interne auditor is volgens Kee een onmisbare schakel geworden in goede (corporate) governance. Vrijwel alle beursgenoteerde grootbedrijven hebben inmiddels een internal auditafdeling en in de midcap-sector is dat nu al 60 procent. De ontwikkeling blijft achter in de bouwsector - "in die sector passen functies als de onze niet echt in de cultuur", aldus Kee - maar zelfs daar is volgens hem beweging te zien.

Een externe accountant volstaat al lang niet meer, zegt de IIA-voorzitter. De internationale plannen om de accountantsverklaring  meer kleur te geven, onder andere door iets te zeggen over de continuïteit van het bedrijf, zijn volgens hem bijvoorbeeld nauwelijks uitvoerbaar zonder betrokkenheid van internal audit. "Je ziet voorbeelden van bedrijven die ondanks een goedkeurende verklaring vlot op een faillissement afstevenen, bijvoorbeeld doordat ze niet tijdig genoeg innoveren." Met interne audits heeft het bestuur volgens hem meer mogelijkheid om objectieve feedback te krijgen en tussentijds bij te sturen.

Dit betekent volgens Kee overigens niet dat het werk van interne auditors en externe accountants elkaar bijt. De twee zijn complementair, maar in de praktijk komt dit nog niet altijd goed uit de verf.

Gerelateerd

Aanmelden nieuwsbrief

Ontvang elke werkdag (maandag t/m vrijdag) de laatste nieuwsberichten, opinies en artikelen in uw mailbox.

Bent u NBA-lid? Dan kunt u zich ook aanmelden via uw ledenprofiel op MijnNBA.nl.