Kamer akkoord met fraudewet
Met een ruime meerderheid is de Tweede Kamer vannacht akkoord gegaan met de fraudewet van minister Kamp en staatssecretaris De Krom. In de nieuwe wet staat een hardere aanpak van misbruik centraal.
Wie fraudeert met een uitkering moet niet alleen de teveel ontvangen uitkering terugbetalen, maar krijgt daarnaast ook te maken met veel hogere boetes. Bedrijven die frauderen krijgen ook te maken met fors hogere boetes en kunnen bij herhaling zelfs stilgelegd worden.
Bedrijvenfraude
De boetes gaan zeer fors omhoog. Dat geldt helemaal voor werkgevers die in de fout blijven gaan. Bij de tweede overtreding wordt de boete verdubbeld en bij de derde verdrievoudigd. Bij ernstige overtredingen wordt de boete de tweede keer al verdrievoudigd. Bedrijven kunnen bovendien worden stilgelegd.
Uitkeringsfraude
Uitkeringsontvangers die frauderen moeten altijd de ten onrechte verkregen uitkering terugbetalen en krijgen daarnaast datzelfde bedrag aan boete. Bij een herhaling is de boete 150 procent van het bedrag dat ten onrechte is uitgekeerd. Gemeenten worden verplicht de sancties uit te voeren en altijd terug te vorderen. Dat laatste is nu nog niet het geval.
Het wetsvoorstel gaat nu voor behandeling naar de Eerste Kamer. Kamp en De Krom roepen de Eerste Kamer op de wet snel te behandelen. De bewindspersonen willen dat de wet op 1 januari 2013 inwerking treedt.