Nieuws

NBA-Handreiking financiële instrumenten ter consultatie

De NBA heeft vandaag NBA-Handreiking 1000 'Speciale overwegingen bij het controleren van financiële instrumenten' in concept aan haar leden voorgelegd.

Financiële instrumenten staan momenteel in het brandpunt van de aandacht. Meestal zijn ze bedoeld om bedrijfsrisico's te beperken (hedging), en ze komen voor bij allerlei entiteiten, inclusief het mkb en de publieke sector. 

Het gebruik van deze doorgaans complexe instrumenten kan grote gevolgen hebben. Zo leidt de huidige lage rentestand bijvoorbeeld dat renteswaps die waren bedoeld waren de risico's van stijgende rente af te dekken, nu leiden tot verliezen. Soms vormen die verliezen zelfs een bedreiging voor de continuïteit. In het voorjaar van 2012 kwamen voorbeelden hiervan in de publiciteit, bij onder meer woningcorporaties, onderwijsinstellingen, universiteiten en ziekenhuizen, maar ook in het mkb. 

Accountants moeten in hun controle (of bij het samenstellen) de risico's van financiële producten onderkennen en er op toezien dat de entiteit deze producten voldoende toelicht in de jaarrekening. 

De nieuwe NBA-handreiking geeft uitleg over (de risico's van) financiële instrumenten en geeft daarnaast een nadere toelichting op de controle-eisen die hieraan in de controlestandaarden worden gesteld. 

De NBA Handreiking beslaat ruim 60 pagina's en is een vertaling van de IFAC Practice Statement 1000

Naast de inleiding bestaat de handreiking uit twee secties: achtergrondinformatie over financiële instrumenten, en controleoverwegingen met betrekking tot financiële instrumenten. Deze tweede sectie is praktijkgericht en te gebruiken als leidraad voor de verschillende fasen (van planning tot rapportage) van het controleproces. 

In de Nederlandse vertaling zijn ten behoeve van de leesbaarheid een voorwoord toegevoegd en een introductie bij elk onderdeel. Verder zijn ter wille van de toegankelijkheid de belangrijkste begrippen vet en cursief weergegeven. 

Deze NBA-handreiking is bedoeld voor alle accountants die te maken hebben met financiële instrumenten en is vooral gericht op de accountants die financiële verantwoordingen controleren. De handreiking kan echter ook nuttig zijn voor accountants die als opsteller (AIB) of samensteller (Openbaar accountant) verantwoordelijk zijn voor de verwerking van financiële instrumenten in de jaarrekening en voor intern accountants die betrokken zijn bij het beoordelen van de risico's of bij het verantwoordingsproces rondom financiële instrumenten. 

De NBA beraadt zich welke acties zij verder nog kan ondernemen om accountants te helpen bij het zich eigen maken van de informatie in de handreiking. Hierbij wordt onder meer gedacht aan een e-learning toets bij deze handreiking. 

Suggesties voor verdere verbetering van de tekst zijn ook welkom. Leden kunnen reageren tot 15 december 2012. Mail uw reactie naar consultatie-wet-en-regelgeving@nba.nl.

Gerelateerd

Aanmelden nieuwsbrief

Ontvang elke werkdag (maandag t/m vrijdag) de laatste nieuwsberichten, opinies en artikelen in uw mailbox.

Bent u NBA-lid? Dan kunt u zich ook aanmelden via uw ledenprofiel op MijnNBA.nl.