Nieuws

NBA: Voorstellen Barnier nadelig voor kantoren zonder AFM-vergunning

Over het algemeen zijn de reacties op de voorstellen van eurocommissaris Barnier die betrekking hebben op mkb-kantoren positief, waar het gaat om kantoren die in het bezit zijn van een vergunning voor het uitvoeren van wettelijke controles. Voor andere mkb-kantoren kunnen de voorstellen echter nadelig uitpakken.

In de voorstellen is namelijk opgenomen dat ook voor de vrijwillige controle bij een kleine rechtspersoon een AFM-vergunning nodig zal zijn. 

Op dit moment geeft artikel 2 lid 1 van de Achtste EG-richtlijn als definitie van wettelijke controle van een jaarrekening: "een controle van een jaarrekening of een geconsolideerde jaarrekening, voor zover deze wordt voorgeschreven door het Gemeenschapsrecht". Voor Nederland betekent dit de rechtspersonen die onder BW 2 titel 9 vallen, met uitzondering van de kleine rechtspersoon zoals omschreven in artikel 396 van BW2. 

In de voorstellen voor het aanpassen van de Achtste EG-richtlijn wordt echter uitgegaan van de volgende, meer uitgebreide definitie: 

"'Statutory audit' means an audit of annual accounts or consolidated accounts insofar as: 

(a) required by Union law; (b) required by national law as regards small undertakings; (c) voluntarily conducted by small undertakings."

Zoals blijkt uit lid c zou, hoe tegenstrijdig ook, de 'vrijwillige controle' een 'wettelijke controle' worden. 

De Achtste EG-richtlijn vormt de basis van de Wet toezicht accountantsorganisaties (Wta). Het mag duidelijk zijn dat als deze nieuwe definitie wordt ingevoerd dit als consequentie heeft dat ook de vrijwillige controle van een kleine rechtspersoon onder de Wta komt. 

"Het zou hierdoor onmogelijk worden om zonder AFM-vergunning een controleverklaring bij een jaarrekening van een kleine BV af te geven", aldus NOvAA-voorzitter Dirk ter Harmsel. "Bovendien wordt het voor deze kantoren nog moeilijker om stagiairs een passende praktijkopleiding aan te bieden met voldoende controlemogelijkheden. Dat is een onwenselijke situatie." 

De NBA zal deze mogelijke verandering daarom meenemen in haar reactie op de voorstellen van de Europese Commissie.

Gerelateerd

Aanmelden nieuwsbrief

Ontvang elke werkdag (maandag t/m vrijdag) de laatste nieuwsberichten, opinies en artikelen in uw mailbox.

Bent u NBA-lid? Dan kunt u zich ook aanmelden via uw ledenprofiel op MijnNBA.nl.