Nieuws

Monitoring Commissie Code Banken publiceert voorrapportage

Vandaag heeft de Monitoring Commissie Code Banken haar voorrapportage uitgereikt aan de minister van Financiën en de voorzitter van de Nederlandse Vereniging van Banken. De Commissie constateert dat de eerste stappen die de banken hebben gezet om de Code Banken te implementeren bemoedigend zijn, maar banken zullen de urgentie en prioriteit in 2011 nog hoger moeten stellen om tot een optimale toepassing van de code te komen.

De hoofdpunten uit het rapport van de Commissie:

  • De Code Banken heeft in de loop van 2010 haar weg gevonden naar nagenoeg alle banken. Grotere banken lopen hierbij gemiddeld genomen voorop. De mate waarin banken actief zijn met implementatie van de code is nog onvoldoende waarneembaar voor het publiek.
  • Banken beseffen steeds meer dat veranderingen nodig zijn. Reeds éénderde van de banken heeft aangegeven hun kernwaarden te hebben aangepast ten aanzien van risicobereidheid en het centraal stellen van de klant.
  • In brede zin heerst bij de banken nog onduidelijkheid over hoe het principe Klant Centraal te concretiseren. Banken vertalen het begrip Klant Centraal vooral nog in termen van klanttevredenheid en het installeren of het opwaarderen van een product goedkeuringsproces. Klanttevredenheid is een onvoldoende maatstaf voor het centraal stellen van de klant.
  • Banken hebben hun risicomanagement veelal herzien maar dit is nog niet in voldoende mate vertaald naar de hele organisatie. Banken besteden veel aandacht aan het product goedkeuringsproces, maar kunnen meer transparant zijn over hun risicoprofiel en risicobereidheid.
  • De implementatie van het beloningsbeleid van de code aan de top wordt goed nageleefd maar dit verloopt voor de lagen daaronder relatief traag. Er zijn banken die aangeven afwijkingen te willen toepassen op de beloningsprincipes. De strekking en omvang hiervan zal onderdeel zijn van de monitoring door de Commissie in 2011 wanneer alle banken hun "comply-or-explain"-statement moeten hebben gepubliceerd. Een definitief oordeel is daarmee pas in 2011 mogelijk.
  • Banken zouden meer openheid kunnen geven over de invulling van permanente educatie voor bestuurders en commissarissen.
  • De bestuurders van bijna alle banken hebben de moreel-ethische verklaring ondertekend. De doorwerking hiervan in de rest van de organisatie behoeft nog aandacht. Het doorvoeren van een cultuuromslag is een lastig proces en kan niet in een paar maanden worden volbracht. Zeker niet nu banken met vele andere nationale en internationale ontwikkelingen worden geconfronteerd. De Commissie pleit ervoor banken de tijd te gunnen om het veeleisende pakket van de code te implementeren. De Commissie voorziet dat de bancaire sector nog een zware dobber zal hebben om de Code Banken verder te implementeren en doet een dringend beroep op de sector deze taak niet te onderschatten. Openheid van geest en transparantie van handelen zijn sleutelfactoren voor succes om te komen tot het herwinnen van het verloren vertrouwen.

De Monitoring Commissie Code Banken is op 24 maart 2010 door de minister van Financiën in samenspraak met de NVB geïnstalleerd en heeft als taak om de naleving van de Code Banken te monitoren. Banken moeten in het jaarverslag over het boekjaar 2010 voor het eerst op basis van het 'pas of toe of leg uit'-beginsel mededeling doen over de toepassing van de code. Op basis hiervan komt de Commissie in 2011 met een eerste volledige rapportage over de naleving en toepassing van de code.

De vandaag uitgebrachte voorrapportage geeft een eerste indruk van waar banken staan met het invoeren van de code en vormt een opmaat voor de eerste integrale rapportage over de naleving van de code in 2011.

Gerelateerd

Aanmelden nieuwsbrief

Ontvang elke werkdag (maandag t/m vrijdag) de laatste nieuwsberichten, opinies en artikelen in uw mailbox.

Bent u NBA-lid? Dan kunt u zich ook aanmelden via uw ledenprofiel op MijnNBA.nl.