Nieuws

Rechter VS veegt miljardeneis tegen rating agencies van tafel

De New Yorkse rechter Lewis Kaplan heeft een claim van beleggers tegen de rating agencies Moody's en Standard & Poor's van de hand gewezen. Beleggers hadden bijna 100 miljard dollar geëist vanwege foutieve beoordelingen van producten van de inmiddels failliete zakenbank Lehman Brothers.

De rechtszaak maakt deel uit van een serie rechtszaken die tegen Lehman Brothers en haar medewerkers zijn aangespannen vanwege de handel in zogenaamde mortgage-backed securities, verpakte hypotheekproducten. In totaal zou er 96 miljard dollar zijn geëist in de serie rechtszaken.

Beleggers hadden de beide rating agencies aangeklaagd vanwege vermeende belangenverstrengeling bij de afgegeven ratings. De aangeklaagde instanties zouden Lehman Brothers hebben geholpen met de constructie van de gesecuritiseerde hypotheken. De agencies zouden die vervolgens te positief hebben gewaardeerd.

Volgens Amerikaanse media kan Kaplans vonnis invloed hebben op de andere rechtszaken over de mortgage-backed securities. Een argumentatie bij het vonnis is nog niet gegeven.

Rechter Kaplan behandelt vaker grote claims tegen financiële organisaties. Een jaar geleden gaf hij groen licht aan beleggers om Deloitte te vervolgen in navolging van het faillissement van de Italiaanse zuivelfabrikant Parmalat. In 2009 legde hij twee KPMG-medewerkers lange gevangenisstraffen op in een tax shelter-zaak.

Gerelateerd

Aanmelden nieuwsbrief

Ontvang elke werkdag (maandag t/m vrijdag) de laatste nieuwsberichten, opinies en artikelen in uw mailbox.

Bent u NBA-lid? Dan kunt u zich ook aanmelden via uw ledenprofiel op MijnNBA.nl.