Overheid ontdekt credit default swap als exportinstrument
Van de landenrisico's die de Nederlandse staat heeft op Indonesië is 150 miljoen euro afgedekt door credit default swaps (cds's). Vorig jaar gebruikte de staat voor het eerst deze manier van afdekken voor schulden van Indonesië. Het experiment waarmee 60 miljoen euro gemoeid was, pakte goed uit.
Dit meldt het ministerie van Financiën. Een cds is een overeenkomst tussen twee partijen die afspreken het kredietrisico van een derde partij over te dragen. De cds's zijn afgesloten bij banken. Dit betekent dat de banken de schulden zullen vorderen als Indonesië haar betalingsverplichtingen aan Nederland niet nakomt.
Landenrisico's zijn kredietrisico's die de Nederlandse Staat loopt op andere landen, bijvoorbeeld door het financieren van exporttransacties. De Nederlandse Staat herverzekert grote, niet privaat verzekerbare betalingsrisico's om Nederlandse export naar met name opkomende markten, het Midden-Oosten en ontwikkelingslanden te faciliteren.
Het ministerie van Financiën meent met de cds's een nieuw instrument in handen te hebben om landenrisico's af te dekken. Daarmee is een grotere export naar Indonesië mogelijk, aldus het ministerie. Buitenlandse exportkredietverzekeraars hebben ook interesse getoond in dit instrument.
Het standaard cds-contract is zo aangepast dat ook de leningen die zijn gedekt door de exportkredietverzekeraars onder het contract vallen. De Nederlandse staat is er in geslaagd deze aangepaste cds's kostendekkend af te sluiten, aldus het ministerie.