Nieuws

Belgen wantrouwen de grote banken

Het vertrouwen van Belgen in hun grootste banken (Fortis, ING, KBC en Dexia) is tanende. Dat blijkt uit een onderzoek van het Belgische financieel-economische tijdschrift Trends.

Ruim de helft van de Vlamingen blijkt zijn bankier niet te vertrouwen. Bij de Walen is dat 65 procent. Eén op de drie Belgen denkt dat deze grootbanken de komende tijd in de financiële problemen zullen komen.

De hypotheekcrisis en de fraude bij de Franse bank Sociéte Generale zijn niet de aanleiding van het wantrouwen, maar versterken de reeds aanwezige argwaan wel, aldus de onderzoekers.

Belgen hebben vooral bedenkingen over de ingewikkelde financiële producten, het veronderstelde eigenbelang van banken en de verkoopdrift van bankbedienden.

Daarnaast zijn de Belgen ontevreden over de hoge kosten van de grootbanken. Een kwart van de spaarders heeft zijn tegoeden de laatste maanden overgeheveld naar kleinere banken. Ruim zeven van de tien ondervraagden vrezen dat de bankkosten de komende tijd verder zullen stijgen.

"Het gebeurt veel te vaak dat via een systeem van bonussen en premies loketbedienden gemotiveerd worden om de meest rendabele producten van hun bank te slijten", reageert voormalig Fortis-topman Eric De Keuleneer in Trends. "Producten die dikwijls niet in het belang zijn van de klanten en die ook meestal veel te ingewikkeld zijn."

"Bovendien is de communicatie rond veel van die producten misleidend. Dat dreigt op lange termijn een reputatierisico te creëren: klanten verliezen het noodzakelijke vertrouwen in hun bank wanneer ze beseffen dat ze slecht geïnformeerd worden. De kans op blijvende reputatieschade is niet gering."

Aanmelden nieuwsbrief

Ontvang elke werkdag (maandag t/m vrijdag) de laatste nieuwsberichten, opinies en artikelen in uw mailbox.

Bent u NBA-lid? Dan kunt u zich ook aanmelden via uw ledenprofiel op MijnNBA.nl.