Nieuws

Medeoverheden: rechtmatig gehandeld bij uitzetten geld in IJsland en bij Lehman

Alle 21 overheden met uitgezette middelen bij twee IJslandse banken en Lehman Brothers hebben verklaard dat zij hierbij rechtmatig hebben gehandeld. Zij hebben dus geen geleend geld uitgezet bij de desbetreffende banken met als enig doel meer rente te krijgen.

Dit meldt staatssecretaris Bijleveld van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties aan de Tweede Kamer.

De verklaringen van de betrokken overheden zijn afgegeven op basis van interne en/of externe onderzoeken. In de provincie Noord-Holland en de gemeenten Alphen aan den Rijn en Goes zijn de externe onderzoeken nog niet afgerond.

Bijleveld houdt de mogelijkheid open tot een breder onderzoek bij deze overheden mochten de externe onderzoeken en de uitkomsten van het verantwoordingsproces daarover daartoe aanleiding geven. Voor de overige betrokken overheden ziet zij nu al geen aanleiding voor een breder onderzoek.

De besturen van de medeoverheden zijn zelf verantwoordelijk voor het rechtmatig handelen. Zij leggen daarover verantwoording af aan hun eigen volksvertegenwoordigingen. Het is aan die volksvertegenwoordigingen om aan de hand van de uitkomsten van de accountantscontrole en zo nodig aanvullende instrumenten, zoals een onderzoek van de eigen rekenkamer, te oordelen over de rechtmatigheid en daar zonodig politiek consequenties aan te verbinden.

Door nagekomen technische correcties is het totaal aan uitzettingen van medeoverheden licht gedaald. Het procentuele risico bij  de twee IJslandse banken en Lehman Brothers van € 238,2 miljoen is ten opzichte van het totaal aan uitzettingen gelijk gebleven, namelijk 2,3 procent.

(Bron: Ministerie van Binnelandse Zaken en Koninkrijksrelaties)

Aanmelden nieuwsbrief

Ontvang elke werkdag (maandag t/m vrijdag) de laatste nieuwsberichten, opinies en artikelen in uw mailbox.

Bent u NBA-lid? Dan kunt u zich ook aanmelden via uw ledenprofiel op MijnNBA.nl.