Nieuws

'Financieel analisten leven in fantasiewereld'

Financieel analisten op Wall Straat leven in 'fantasyland' en kunnen niet voorspellen. Dat concludeert het Amerikaanse zakenblad Fortune. Net als in de dagen van de zeepbeleconomie zagen zij ook nu de neergang van grote bedrijven niet aankomen.

Volgens het artikel in Fortune zijn de analisten sinds de invoering van de wet Sarbanes-Oxley misschien iets eerlijker geworden, maar niet betrouwbaarder in hun voorspellingen. Slecht nieuws voorspellen kunnen zij niet. Pas als iedereen weet dat er wat loos is, passen zij hun optimistische prognoses aan.

Als voorbeeld haalt Fortune de zakenbank Merrill Lynch aan. Afgelopen zomer voorspelde de bestuursvoorzitter al een minieme winst voor de onderneming. Dat was nog voordat de hypotheekcrisis zich aandiende. Mogelijk zou de winst tot 2008 zelfs nihil zijn.

Maar de analisten op Wall Street hielden onverkort vast aan een winstprognose van veertien procent voor Merrill Lynch. Uiteindelijk maakte het bedrijf sindsdien een winst van drie procent.

Analisten verzaken om algemene kennis over economie en winstontwikkeling mee te nemen in hun prognoses, aldus Fortune. Dat de winsten scherp stegen na 2002 kwam niet onverwachts. De jaren ervoor waren belabberd. Even duidelijk was dat zulke scherpe winststijgingen niet vol te houden zijn.

Toch gingen analisten tot voor kort nog uit van een gemiddelde groei van twaalf tot vijftien procent voor de vijfhonderd grootste bedrijven. Met uitschieters van twintig procent.

Deze al te optimistische verwachtingen komen volgens Fortune omdat een analist zich committeert aan de bedrijven die hij volgt. Zij willen nu eenmaal graag zien dat die het beter doen dan de algemene economie. Het totale beeld verliezen zij daardoor gemakkelijk uit het oog.

Gerelateerd

Aanmelden nieuwsbrief

Ontvang elke werkdag (maandag t/m vrijdag) de laatste nieuwsberichten, opinies en artikelen in uw mailbox.

Bent u NBA-lid? Dan kunt u zich ook aanmelden via uw ledenprofiel op MijnNBA.nl.