Nieuws

NIVRA onderzoekt opzet accountantsopleiding

Het NIVRA gaat de mogelijkheid onderzoeken om door een andere opzet van de accountantsopleidingen de instroom in het accountantsberoep te verhogen.

Nu is de opleiding vooral gericht op de controlerend accountant; in de toekomst zou deze verbreed moeten worden tot het gehele financiële werkveld. In deze opzet wordt een brede basisopleiding gecombineerd met een aanvullende specialisatie.

Een adviescommissie van het NIVRA heeft gekeken naar de eisen die in de toekomst aan de RA-opleiding moeten worden gesteld. De commissie beveelt aan om de titel 'basisaccountant' te introduceren. Hiervoor komen studenten in aanmerking die een opleiding op masterniveau hebben gevolgd plus een stage van een jaar. Vervolgens kan men zich specialiseren tot bijvoorbeeld RA-wettelijk controleur, RA-overheidsaccountant, RA-intern accountant of RA-accountant in business.

Ook beveelt de commissie aan om bij deeltijdopleidingen tot een betere verdeling te komen tussen werk- en studietijd.

Commissievoorzitter Peter Diekman wijst op de oorzaken van de verminderde instroom in het accountancyvak. "Het probleem is niet alleen dat te weinig studenten zich aanmelden voor de accountancystudie, ook haken er te veel gedurende de studie af. De opleiding wordt als lang en als zeer zwaar ervaren, zeker door jonge mensen die naast hun studie ook nog voldoende tijd willen hebben voor hun privé-leven."

De Achtste EU-Richtlijn stelt strikte voorwaarden aan het niveau van de accountantsopleiding. Ook de wereldwijde accountantsfederatie IFAC heeft allerlei bepalingen uitgevaardigd waaraan het studieprogramma moet voldoen. Het simpelweg verkorten van de opleiding tot accountant is daarom niet haalbaar.

Diekman vergelijkt de thans gedane aanbevelingen met de studie medicijnen: "Daar krijg je eerst een basisopleiding. Als je die hebt afgerond ben je basisarts. Daarna kun je je specialiseren in diverse richtingen. Zo zou het volgens ons ook in de accountancy kunnen. Na afsluiting van het theoretische gedeelte word je basisaccountant. Vanaf dat moment kun je verder studeren tot bijvoorbeeld certificerend accountant, financieel manager of public sectorspecialist."

Naar aanleiding van de aanbevelingen gaat het NIVRA-bestuur twee vervolgcommissies vragen om het beroeps- en opleidingsprofiel voor de basisaccountant verder uit te werken en een visie op de toekomstige betekenis van de RA-titel te formuleren.

Gerelateerd

Aanmelden nieuwsbrief

Ontvang elke werkdag (maandag t/m vrijdag) de laatste nieuwsberichten, opinies en artikelen in uw mailbox.

Bent u NBA-lid? Dan kunt u zich ook aanmelden via uw ledenprofiel op MijnNBA.nl.