Nieuws

NIVRA helpt Surinaamse evenknie

Het NIVRA gaat de onlangs opgerichte Surinaamse Vereniging van Accountants (SUVA) helpen om het volwaardige lidmaatschap van het IFAC te behalen, de internationale koepel van accountantsorganisaties. Paul Hurks en Gert Smit van het NIVRA waren daarvoor deze week in Suriname.

De SUVA is opgericht in oktober 2007, maar presenteerde zich op 7 november tijdens een persconferentie in Paramaribo. Surinaamse en ook Nederlandse media berichtten gisteren abusievelijk dat Hurks en Smit ook lid zijn van het SUVA-bestuur.

"Het NIVRA heeft een verzoek van het SUVA gekregen voor ondersteuning", zegt Hurks, bij het NIVRA werkzaam als manager international accountancy education & development. "Wij werken graag mee, dat doen we ook in andere landen, maar wij zijn geen lid van het bestuur. Suriname is een zelfstandige republiek en het is dus goed als de SUVA op termijn loskomt van het NIVRA.

Dat zal tijd kosten, zegt Hurks. De Surinaamse accountancy bestaat amper. Volgens SUVA-voorzitter Rudie Tjong A Hung telt het land slechts 23 accountants. De vraag naar audit services in Suriname vraagt echter om een beroepsgroep van 250 accountants, zegt Hurks. Ter vergelijking: de eilandstaat Trinidad & Tobago, waar Suriname veel handel mee drijft, heeft wel vijfhonderd accountants.

Hurks: "Zo'n aantal is geen objectief gegeven voor kwaliteit, maar het is wel illustratief voor hoe de beroepsgroep in Suriname ervoor staat."

De registeraccountants die nu in Suriname werken, zijn nog lid van het NIVRA. Het SUVA wil echter een volwaardige accountantsorganisatie zijn die IFAC-licenties kan afgeven. "Dan heb je eigen opleidingen nodig, aansluiting bij de internationale regelgeving en een eigen tuchtrechtspraak", zegt Hurks. "Die opleidingen zijn nu nog onder auspiciën van het NIVRA, maar die moeten op termijn onder de SUVA gaan vallen."

Het NIVRA assisteert ook bij het opstellen van een businessplan. Daarmee benadert de SUVA de American Development Bank voor financiële steun, een ontwikkelingsbank die opereert onder de vleugels van de Wereldbank.

"Aansluiting van de SUVA bij de IFAC is een onmisbare schakel bij de ontwikkeling van de economie van het land", stelt Hurks. "Je geeft het signaal af dat controles aan internationale standaards voldoen en dat jaarrekeningen transparant zijn. Dat trekt investeerders aan."

Aanmelden nieuwsbrief

Ontvang elke werkdag (maandag t/m vrijdag) de laatste nieuwsberichten, opinies en artikelen in uw mailbox.

Bent u NBA-lid? Dan kunt u zich ook aanmelden via uw ledenprofiel op MijnNBA.nl.